Базальтові стовпи (Геологічний заказник)
Геологічний заказник «Базальтові стовпи» знаходиться на Рівненщині, Костопільському районі біля села Базальтове. Пам’ятником природи місцевого значення, «Базальтові стовпи» стали червні 1972 року. Наразі це місце рекомендується як зона відпочинку. Івано-Долинське родовище базальту, де й розташований заказник, представляло область у всеукраїнському конкурсі «7 природних чудес України» та потрапило до фіналу.
Базальтові стовпи – різновид базальту, яка має в поперечному перерізі форму чотиригранників, також бувають семи-і навіть восьмигранники. Базальт – рідкісна порода вулканічного походження. В Українському Поліссі базальти залягають у вигляді лавових потоків. Товщина стовпів коливається не більше від 0,6 до 1,2м, але найбільше їх із товщиною 0,8-1,0м. Висота – від 3-х до 30м. Іншими словами – це створені природою архітектурні колони.
Базальтові стовпи Рівненщини можуть розповісти цілу історію геологічних процесів. Досліджуючи їхню поведінку, вивчають процеси древнього вулканізму. Стовпчаста освіта базальту в такій кількості є унікальною для України. Дивним є факт, що базальт – це порода вулканічного походження, а Костопільщина – це рівнинна місцевість і жодних вулканів поряд немає. Поряд зі стовпами є занедбаний базальтовий кар’єр, після вироблення його заповнило водою і утворилося чудове водоймище. Ця територія стала найпопулярнішим місцем відпочинку. Сюди приїжджають люди не лише з Костопільського, а й із сусідніх районів. По середині цього кар’єру з базальтових порід сформувався невеликий острівець, місцеві жителі його називають «Острів кохання».
Замовник «Базальтові стовпи» є комплексним: палеовулканічним, петрографічним, стратиграфічним, мінералогічним. Загальна протяжність відшарування базальту в межах заказника від 180 до 230м. Територія заказника сповнена різноманітними мінералами: хлорит, адуляр, яніт, барит, халцедон, гематит, марказит, пірит, псиломелан, азурит, борніт, мідь самородна. На базальтових родовищах можна знайти і самоцвіти – напівдорогоцінне каміння: кварц, агат, кальцит. Вони утворилися внаслідок потрапляння насичених певними хімічними елементами розчинів у тріщину базальтової породи.
Це унікальна споруда з базальтових стовпів-багатогранників, які стоять стрункими рядами та вражають своєю монументальністю та чіткістю геометричної фігури. Стовпи мають незвичайну властивість – вони дають прямий рівний розкол. Саме тому при видобутку їх поділяють на блоки завдовжки 1,5-3 метри. Такі блоки застосовують для виготовлення полірованих плит різної товщини, які є чудовим облицювальним матеріалом. Раніше базальт з Іванової Долини використовувався для мощення мостових у столицях європейських держав, наприклад, у Парижі та Лондоні. Цей базальт лежить і на Червоній площі у Москві.
фото